Hyvejohtajuus.fi — Johtajuudesta elämäntapa

  • Etusivu
  • Hyveet
  • Kirjoittajat
  • Vieraskynät
  • Lainaukset
  • Tilaa artikkelit

Linkki  
21.5.2009

Kauppisen manageri ja liideri


kenraali

Liideri ilman manageriaalista osaamista on kuin yhdellä pultilla laivan kanteen kiinnitetty tykki. [...] Managerin siis on kasvettava myös liideriksi.

Tero J. Kauppinen käsittelee “blogissaan” managerointia ja liidausta — ja kuinka nämä kaksi käsitettä lähestyvät kansainvälisillä foorumeilla toisiaan, lopulta päätyäkseen termiin, joka jo suomeksi on olemassa: johtaminen.

Johtamisen pää ja häntä [Leader's Blog]

(Photo credit: dbking)

Bookmark and Share

Lisää aiheesta:

  • Johtajuusvinkkejä aloittelevalle pomolle
  • Johtajuus vs. managerointi vs. ohjaaminen
  • Sanat painavat ja vaikuttavat — aina
  • Pomot tiedostavat etiikan tärkeyden

Kommentoi

Voit käyttää seuraavia tägejä: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • Hyvejohtajuus.fi kirjoittaa hyveiden ja johtajuuden yhteydestä. Johtajuus on ensisijaisesti luonteen asia — ei sen, mitä ihminen tietää tai osaa, vaan mitä hän on.
    Mikä on hyve?
  • Tilaa artikkelit
  • Johtajuus kirja

    Lue netissä tai tilaa kotiin!

  • Pääasia

    Onko pahempaa kuin se, että on laiska ja tyhmä? On: se että on ahkera ja tyhmä, ne saa niin paljon vahinkoa aikaan. — Professori Arto Kallioniemi

  • Viimeisimmät kommentit

    • Pirkko: Markun viimeisimmän kommentin kysymys innoitti minut pohdiskelemaan kysymystä. Täytyy kuitenkin lähestyä...
    • H.R0berts: Hyviä pointteja Jussi. Itse sairastin sinnikkään infektiokierteen hiljan ja koin maltillisen työnteon...
    • Markku Lepojärvi: Hei Pirkko, kiva kuulla sinusta.Kiitos kommentistasi. Kirjoitin siinä isästäni. Kaikkea hyvää...
    • Pirkko Johansson: Hei Markku, koulussani joudun/pääsen kirjoittamaan ja esittelemään artikkelin+esityksen hyvästä...
    • Jason Lepojärvi: Oskari: kiitos palautteestasi! Josef Pieperin Prudence on kyllä aivan loistava teos –...
    • Lori Lepojärvi: I enjoyed this. I believe that ‘truth without mercy is violence’ (Mami’s life,...
  • Viimeisimmät julkaisut johtajuudesta

    • Johtajan valehtelemisen opas
    • Hyveet ovat kultaa
    • Sairausloma vai työ? (Riko sääntöjä harkiten)
    • Warren Bennis manageroinnin ja johtajuuden eroista
    • Ferguson 1951
    • Pitikin joutua noin surkean pomon alaiseksi…
    • Liikkeenjohto ja Soturin tie (Bushido), osa 2: Oikeamielisyys
  • Aiheet

    • Artikkelit
    • Kirja-arviot
    • Linkit
    • Uutiset
    • Vieraskynä
  • Linkit

    • Ajattelun ammattilainen
    • Alexandre Havard
    • Hyvejohtajuus (Wikipedia)
    • Hyvejohtajuuskirja.fi
    • Johtaminen.org
    • Positiivarit: Ajatusten aamiainen
    • Virtuous Life (Art of Manliness)
  • Hyvejohtajuus Facebookissa — Ryhd(istäyd)y faniksi!

    Hyvejohtajuus.fi:n Facebook-sivu

  • Tuoreet tapahtumat

  • Todellinen johtajuus on hyve.

  • Viimeisin artikkeli

    • Johtajan valehtelemisen opas

      Johtajan valehtelemisen opas

 

  • Viimeisin vieraskynä

    • Hyveet ovat kultaa

      Hyveet ovat kultaa

 

  • Viimeisin linkki

    • Warren Bennis manageroinnin ja johtajuuden eroista

      Warren Bennis manageroinnin ja johtajuuden eroista

 

 

© 2010 Providentia Oy: johtamiskoulutus. Lue myös johtamisen vinkit: johtaminen.org. Havardin johtajuus-kirja on luettavissa osoitteessa hyvejohtajuuskirja.fi.